Zviedrijas dienvidos, Smolandes provinces Elmhultas pilsētiņas dzemdību namā pasaulē nāk IKEA dibinātājs Ingvars Kamprads.
1933. gads – ar uzņēmēja talantu no mazotnes
Būdams vēl mazs zēns, Ingvars jau zina, ka grib izveidot pats savu uzņēmumu un pirmos soļus uzņēmējdarbībā sper jau piecu gadu vecumā, pārdodot sērkociņus. Vēlāk zēns, apbraukādams kaimiņus ar velosipēdu, tirgo ne tikai sērkociņus, bet arī Ziemassvētku kartītes, sēklas un zīmuļus.
1943. gads – IKEA dibināšana
Ingvara tēvs piešķir dēlam nelielu naudas summu par labām sekmēm skolā. 17 gadus vecais Ingvars to izmanto, lai dibinātu uzņēmumu, ko vadīs visu mūžu.
IKEA nosaukums veidots no dibinātāja Ingvara Kamprada iniciāļiem (IK) un nosaukumu Elmtarida un Agunarida (EA), saimniecības un ciemata, kurā viņš uzauga, pirmajiem burtiem.
1948. gads – sāk tirgot mēbeles
IKEA klāstā parādās tumši brūns, lakota bērzkoka RIGA ēdamgalds un citas mēbeles.
1950. gads – pirmais IKEA katalogs
Zviedrijā publicē pirmo IKEA mājokļa labiekārtošanas katalogu, kas turpmāk iznāks katru gadu un vairos IKEA popularitāti.
1953. gads – pirmā ekspozīcija
Elmhultā atver pirmo pastāvīgo ekspozīciju. Klientiem tā ir vieta, kur apskatīt un aptaustīt preces pirms pasūtījuma veikšanas, bet Ingvaram – vieta, kur personīgi sastapt pircējus un uzklausīt viņus.
1953. gads – plakanā iepakojuma aizsākumi
Transporta izmaksas un mēbeļu bojājumi transportēšanas laikā radīja būtiskas izmaksas un galvassāpes Ingvaram. Tā viņš izgudroja plakano iepakojumu, kas ļauj ietaupīt vietu un samazināt izmaksas. LÖVET galdiņš bija pirmā prece, ko pārdeva plakanajā iepakojumā.
1960. gads – pirmais Zviedru restorāns
Vēl 1960. gada jūnijā IKEA veikalos varēja iegādāties tikai kafiju un aukstos ēdienus. Tā paša gada beigās IKEA restorāna virtuve jau bija pilnībā aprīkota, tostarp ar tā laika jaunievedumu – mikroviļņu krāsni, lai varētu piedāvāt klientiem siltos ēdienus. Ingvars bija novērojis, ka cilvēki pusdienlaikā pamet veikalu, lai ieturētu maltīti kādā no Elmhultas ēstuvēm. Tas viņam lika secināt, ka ar tukšu vēderu nekāda labā iepirkšanās nesanāk.
1965. gads – galvenā veikala atklāšana
Stokholmas pievārtē tiek atvērts tolaik lielākais mēbeļu veikals Ziemeļeiropā “Kungens Kurva”. Tā dizains tapis iedvesmojoties no Gugenheima muzeja Ņujorkā, un veikalam izvēlēta stratēģiska atrašanās vieta – tam var piekļūt ar automobili un viegli novietot auto plašajā stāvvietā.
1970. gads – ugunsgrēks, kas maina visu
Elektroinstalācijas bojājuma dēļ uz IKEA galvenā veikala jumta 1970. gada septembrī izceļas ugunsgrēks. Lai gan postaža ir liela, izrādās, ka tas ir arī jaunas ēras sākums. Ugunsgrēka seku likvidēšanas gaitā tiek atvērta pašapkalpošanās zona, kas gūst milzu panākumus. 1971. gadā veikals atkal ir pieejams apmeklētājiem un tagad pircēji lielāko daļu preču var paņemt pašapkalpošanās zonā, vest mājās un paši salikt jaunās mēbeles.
1973. gads – Hej, Eiropa!
Spreitenbahā, Šveicē atver pirmo IKEA veikalu ārpus Skandināvijas. Drīz vien durvis ver arī vairāki veikali Vācijā.
1976. gads – Ingvars pieraksta būtisko
30 gadus pēc uzņēmuma dibināšanas Ingvars Kamprads uzraksta “Mēbeļu tirgotāja manifestu”, kurā ir 9 punkti. Tajā pirmo reizi dokumentētas daudzas Ingvara idejas, tostarp definēta IKEA vīzija: radīt labāku ikdienas dzīvi daudziem cilvēkiem.
Astoņdesmito gadu sākums – jauna franšīžu sistēma
Kad 20. gadsimta astoņdesmito gadu sākumā IKEA veikali jau bija atvērti 20 pasaules valstīs, Ingvars Kamprads saprata, ka nepieciešams aizsargāt unikālo IKEA konceptu, kas nodrošina uzņēmuma izaugsmi. Viņš vēlējās saglabāt pilnīgu neatkarību un ilgtermiņa īpašumtiesības, tāpēc dalība akciju tirgū nebija pieņemama. Tā radās IKEA franšīžu sistēma.
1995. gads – demokrātiskā dizaina dzimšana
Terminu “demokrātiskais dizains” pirmo reizi izmantoja Milānas mēbeļu izstādē 1995. gadā. "Nekad neaizmirsīšu to sajūtu, kad Milānā ieraudzīju šos vārdus nodrukātus uz reklāmas stabiem un tramvajiem. Sēdēju āra kafejnīcā, malkoju kampari un vēroju garāmbraucošos tramvajus ar uzrakstiem Il design democratico – IKEA", stāsta IKEA muzeja Elmhultā arhivārs Pērs Hāns (Per Hahn).
1998. gads – projekts Sow a seed
1983. gadā ugunsgrēkā tiek izpostīti 18 500 hektāri lietus mežu Malaizijas Borneo salā. To dzirdot, Ingvars Kamprads nevar palikt vienaldzīgs un vēlas iesaistīties lietus mežu atjaunošanā. 1998. gadā IKEA sāk finansēt projektu Sow a seed (latviski – iedēsti sēklu), kas palīdz no jauna sastādīt vairāk nekā 12 500 hektāru mūža mežu.
2015. gads – LED laikmeta sākums
Kopš 2015. gada septembra IKEA vairs nepārdod ne halogēnās, ne luminiscences spuldzes. Esam pilnībā pārgājuši uz LED gaismekļiem visā pasaulē.
Vai zināji?
Mūsu logo ne vienmēr bijis zilā un dzeltenā krāsā. Te var aplūkot, kā IKEA logo mainījies laika gaitā.