Virtuve daudzām saimniecēm: pārvērtības krīzes centrā
"Manas mājas ar IKEA" sezonas noslēdzošā sērija ir īpaša. Ne vien saistīta ar IKEA sociālās atbildības projektu "Pamani vardarbību", bet arī neparasts izaicinājums interjera dizainerei Elīnai. Viņas uzdevums šoreiz ir dot jaunu dzīvi krīzes centra virtuvei, paturot prātā, ka saimnieces šeit bieži mainīsies. Tomēr tas nenozīmē, ka iekārtojumā nedrīkst būt personisku un mājīgu elementu. Lai radītu šīs pārvērtības, Elīnai vajadzēs likt lietā visu dizaineres pieredzi un atjautību.
Pamatīga, taču savu nokalpojusi: virtuve ar pieredzi
Vecā virtuves iekārta šeit ir jau kopš centra dibināšanas. Reiz tā izgatavota pēc pasūtījuma un ir godam kalpojusi 16 gadus, bet nu tai ir laiks doties pelnītā atpūtā. kā jau katrās mājās, arī šeit virtuvē vienmēr valda rosība, tāpēc ir jāpadomā par iespējām ērtai kopābūšanai un mantu glabāšanai. Arī vecais iekārtojums dod tādas iespējas, tikai ne vienmēr risinājumi ir izcili funkcionāli.
Izpratne par vajadzībām krīzes brīžos
Ierasto iedvesmas meklējumu vietā Elīna izvēlas tikties ar krīzes centra vadītāju Inesi Tenteri un psihoterapeitu dr. Ņikitu Bezborodovu, lai labāk saprastu, kas tieši ir krīzes situācija un kādas ir to sieviešu un bērnu vajadzības, kuri ir šādā situācijā nonākuši. Pirmais un svarīgākais uzdevums ir veidot vidi, kas ļautu justies droši. Drošības sajūtu var panākt arī ar interjera risinājumiem, parūpējoties, lai tie ļautu justies kā mājās.
Ergonomijas nozīme
Plānojot virtuvi, noteikti ir jādomā par ergonomiskiem risinājumiem, īpaši tādā virtuvē kā šī, kur bieži vienlaikus gatavo vairāk par vienu cilvēku. Dizainere Elīna ir ieplānojusi virtuves iekārtu visā vienas sienas garumā un nolēmusi iztikt bez sienas skapīšiem, lai radītu viegluma un nepārblīvētības iespaidu. Pie sānu sienām ir novietots ietilpīgs ledusskapis un papildu plaukti, bet centrālā vieta atvēlēta lielam galdam ar saulaini dzelteniem krēsliem, kuri padara iespaidu vēl mājīgāku.
Gaišs koks un persiku toņi sievišķīgai noskaņai
Krīzes centra vadītāja vēlējās, lai jaunais interjers būtu gaišs un "optimistiskāks", ar dabas materiālu elementiem. Elīna ir izraudzījusies silta koka toņa virtuves iekārtas fasādi un maigu persiku toni sienām, kas piešķir telpai maigu, sievišķīgu noskaņu un iedarbojas nomierinoši. Virtuve ir papildināta ar dažādiem atjautīgiem elementiem, piemēram, atkritumu šķirošanas sistēmu, kas padara to vēl funkcionālāku. Citā stūrī redzams neparasts risinājums ar atkritumu tvertņu kombināciju, kuras pārtapušas augļu un dārzeņu glabāšanas vietu.
Galds, kas aicina pavadīt laiku kopā
Galveno lomu jaunajā interjerā spēlē plašs ēdamgalds, kur centrā mītošās sievietes var pasēdēt ar bērniem un pavadīt laiku kopā. Viena liela galda vietā kombinējot divus mazākus, interjers kļūst vieglāk pārveidojams, jo galdus var lietot gan kopā, gan atsevišķi. Lai padarītu kombināciju atraktīvāku, Elīna ir to papildinājusi ar koši dzelteniem krēsliem, kas uzreiz piesaista skatienu.
Virtuve lieliem un maziem
Šajā krīzes centrā mitinās sievietes ar maziem bērniem, tāpēc interjerā ir jāņem vērā arī bērnu vajadzības. Elīna ir papildinājusi iekārtojumu ar dažādiem bērniem draudzīgiem risinājumiem, piemēram, nelielu atsevišķu galdu ar krēsliem, ko var lietot gan maltītes ieturēšanai gan rotaļām, kamēr mamma gatavo ēdienu.
"Ja vienā virtuvē saimnieko vairāki cilvēki, būtiskākais ir ērtības, lai visi varētu labi darboties. To var panākt, izraugoties salīdzinoši neitrālu krāsu paleti, dabisku materiālu elementus un daudzfunkcionālus risinājumus. Individualitāti var paust detaļās, piemēram, tekstilizstrādājumos, augos, traukos un citos objektos."