Saruna ar interjera dizaineri: kā dzīvot ilgtspējīgāk taupīgi
“Es labprāt iekārtotu mājokli ilgtspējīgi, bet man nav daudz naudas. Ko es varu darīt?”
Daudzi domā, ka zaļais dzīvesveids, viss ilgtspējīgais un dabai draudzīgais ir dārgs, bet tā nebūt nav. Ir visnotaļ iespējams iekārtot mājokli skaisti, gaumīgi, mājīgi un krāsaini tā, lai nenodarītu pāri ne planētai, ne savam maciņam. Mēs aprunājāmies ar interjera dizaineri Čiaru Efroju Luteri (Chiara Effroi Lutteri), un viņa mums pastāstīja par saviem knifiem, kas palīdz iekārtoties stilīgi, praktiski un dabai draudzīgi, turklāt par nelielu naudu.
Hej, Čiara! Vai vari īsumā pastāstīt, kāda bija tava sākotnējā ideja šim mājoklim?
“Ar prieku! Šo mājokli es radīju brālim un māsai. Tas ir māsas dzīvoklis, kurā vēlāk ievācies arī brālis. Tā kā guļamistaba ir tikai viena, bija jāpieiet plānojumam radoši, lai varētu ērti sadzīvot, turklāt bija jārēķinās ar ierobežotiem līdzekļiem. Mēs vēlējāmies arī parādīt, kā dažādi ikdienišķi sīkumi var samazināt mūsu radīto ietekmi uz planētu. Tā nu plānojot visu laiku paturējām prātā divas galvenās lietas: budžetu un ilgtspēju.”
Kā jums tas viss izdevās vienā nelielā mājoklī?
“Šajā mājoklī mēs izvēlējāmies mazliet netradicionālu pieeju interjera veidošanai, paraudzījāmies uz funkcijām un mēbelēm no cita skatupunkta un meklējām vienkāršus veidus, kā papildināt jau esošo, nevis vienkārši sākt visu no nulles. Piemēram, tā vietā, lai pirktu pilnīgi jaunu gultu par pilnu cenu, uzgājām BLÅKULLEN gultu IKEA nocenoto preču nodaļā. Ja brālis vai māsa pārvāktos uz dzīvi citur, šo gultu varētu izmantot kā dīvānu. Ietaupījām, nepērkot jaunu, lielu ēdamgaldu, jo izdomājām sastumt kopā divus mazākus galdus. Telpas sadalīšanai izmantojām 1000 % ilgtspējīgi iegūtas kokvilnas audumu, izveidojot aizkaru, ko var pēc vajadzības atvērt un aizvērt.”
Tu pieminēji nocenoto preču nodaļu. Vai vari pastāstīt par to vairāk?
“Ilgtspējīgākā izvēle, iegādājoties mēbeles, ir pirkt lietotas mēbeles. Manuprāt, IKEA nocenoto preču nodaļā būtu jāiegriežas katru reizi, kad esi veikalā! Tur par zemāku cenu var iegādāties preces, kuras vairs nav plānots ražot, preces, kuras cilvēki ir atdevuši atpakaļ, jo tās nav iederējušās mājās, kā arī paraugus no ekspozīciju zāles.”
Kāds būtu tavs ieteikums tiem, kuri pirmoreiz iekārto mājokli?
“Izvēlies mēbeles, kas var noderēt dažādos dzīves posmos. Bieži dzird, ka kāds runā par mēbelēm kā investīciju, un tad uzreiz nāk prātā kaut kas ļoti dārgs. Bet, manuprāt, investīcija ir kaut kas tāds, ko varēsi lietot vēl daudzus gadus, pat tad, ja sākotnējā cena nebūt nav bijusi augsta. Piemēram, ENHET kolekcija ir investīcija. Teiksim, ja virtuvē vajag jaunus plauktus, tie būs īstie. ENHET mēbeles ir viegli vajadzības gadījumā izjaukt un salikt no jauna. Šajā mājoklī izmantojām gan ENHET virtuves, gan vannasistabas mēbeles, un pat darba zonā novietojām vienu augsto plauktu.”
Nevar nepamanīt izšuvumus uz mēbelēm. Kas iedvesmoja to tapšanu?
“Šai mājoklī ļoti liela nozīme ir krāsām, tāpēc atsvaidzinājām vienkāršākus priekšmetus, teiksim, IVAR un BAGGEBO skapīšus ar košiem, ģeometriskiem izšuvumiem. Koka mēbeles var arī pavisam viegli nokrāsot jaunā tonī.”